אודות שלומי סרנגה​

את כניסתו של שלומי סרנגה ל"מיינסטרים" של המוזיקה הישראלית, ניתן לייחס בעיקר לאלבומו המצליח "חגיגה יוונית" שהוציא בשנת 2002, אלבום שנמכר ב-120 אלף עותקים, וזכה למעמד של אלבום פלטינה כפול.שירו המושמע ביותר של שלומי סרנגה הוא הסינגל "חלום מתוק", אותו ביצע ביחד עם מושיק עפיה בשנת 2003, על פי הלהיט היווני "פוסומוליפי" מלבד עפיה, שיתף שלומי סרנגה פעולה במהלך הקריירה שלו גם עם אומנים מוכרים נוספים, ביניהם אתניקס, יהודה פוליקר ומאיה בוסקילה.

 

כמעט כל שיריו של סרנגה בוצעו בשפה היוונית. בין שיריו הבולטים בעברית נמנים: "הזמן הישן" - שיר הנושא של אלבומו "הזמן הישן", שיצא בשנת 2004, נכתב על ידי יוסי גיספן והולחן יהודה פוליקר; הדואט "נערה מהצפון" עם יזהר אשדות, שהוקלט במסגרת תוכנית הטלוויזיה "מפגשיר" בערוץ מוסיקה 24; וגרסת הכיסוי לשירה של חוה אלברשטיין "את תלכי בשדה", שהוקלטה עבור האלבום הראשון של שלומי סרנגה בעברית, אך ראתה אור בסופו של דבר בפרויקט עבודה עברית "עבודה עברית". בשנת 2009 הוציא את האלבום "מונו", שחצי משיריו היו בעברית מהאלבום התפרסמו השירים "מונו" שכתב יוסי גיספן והלחינה הזמרת דיקלה ו"מקום אחר" שכתב ברק פלדמן והלחין יוני בלוך.מעט אחרי צאתו הגיע האלבום למעמד אלבום זהב בסוף שנת 2009 הוציא שלומי סרנגה את הסינגל "כל הנשים יפות" שלומי סרנגה הוא בין האחראים לפריחה המחודשת של הזמר היווני בארץ ולכניסתו המחודשת של הזרם למיינסטרים הישראלי.

הקריירה של סרנגה החלה בגיל 18 וכללה תקופת שהות ארוכה ביוון, שם היה מופיע מדי ערב במועדונים היוקרתיים ברחבי יוון. כבר בתחילת דרכו, בזכות קולו העמוק והייחודי, סימן הקהל היווני את סרנגה כיורשו של הדמות המשפיעה ביותר במוזיקה היוונית - סטליוס קזנג'ידיס. בטרם מותו של קזנג'ידיס, במפגש נדיר של השניים הספיק להכתיר את שלומי סרנגה ליורשו. היום, עשרים שנה אחרי, שלומי סרנגה סוגר מעגל ועושה כבוד לזמר האהוב עליו ביותר סטליוס קזנג'ידיס במופע מחווה מרגש, שמספר ושר את סיפור חייו המרתק.

 

במופע יגיש סרנגה את להיטיו הגדולים של קזנג'ידיס לצד שירי הנשמה המרגשים ביותר.קזנג'ידיס כונה "זמר העם" ושר אל האיש הפשוט. זמרים גדולים וותיקים כמו יורגוס דאלארס, חאריס אלקסיו ואריס סאן ועד לזמרים מהדור הצעיר ביוון - כולם ינקו מקזנג'ידיס וגדלו על המוזיקה שלו. כמו כן, רבים משיריו זכו לגרסאות כיסוי ישראליות כגון: "אלינור" (זוהר ארגוב), "זינגואלה" (יהודה פוליקר),"הכל בגלל האהבה" (שלישיית גשר הירקון) ועוד.

 

בעזרת קטעי ארכיון והקלטות נדירות, להקה של 7 נגנים והקול העמוק שהפך לסמלו המסחרי - שלומי סרנגה חוגג עשרים שנות קריירה במחווה מרגשת למיתוס של המוזיקה היוונית - סטליוס קזנג'ידיס ולוקח את הקהל למסע קסום בזמן. מסע שעובר בין תחנות שונות בחייו של קזנג'ידיס - החל משיריו הראשונים, דרך הלהיטים הרבים שהקליט, תקופת מועדוני הלילה, האהבות הגדולות שרוממו אותו – אבל גם דירבנו אותו לשיר שירי כאב מהיפים שנכתבו.

 

שלומי סרנגה, הזמר היווני - ישראלי המצליח בישראל, חתום על קריירה עשירה בארץ ובחו"ל. 20 שנה על הבמה, עם רפרטואר עשיר ומגוון ומאחוריו אלבומים מצליחים ומכירות של למעלה מחצי מיליון עותקים קרא עוד...