ביוגרפיה​

שלומי סרנגה | ביוגרפיהשלומי סרנגה נולד בשכונת תל כביר בתל אביב לאב יליד ספרד ולאם ילידת ישראל יוצאת טורקיה. אביו, איזידור, איש עסקים, היה אמרגן חובב לזמרים צעירים שביקשו לעשות מוזיקה יוונית בארץ, ובילה חלק ניכר מזמנו במועדוני הזמר היווני הראשונים ביפו.

 

אביו של שלומי סרנגה נפטר כשהיה בן 15. דודו של שלומי, סמי סרנגה, לקח אותו תחת חסותו המוזיקלית, לימד אותו לנגן באורגן, וסייע לו להתחבר לתעשיית הזמר היווני. הפריצה הגדולה הראשונה של סרנגה הייתה עבודתו כ"זמר הבית" במועדון הלילה האתונאי - "חבית הזהב". סרנגה התגורר באתונה במשך כשנה, וצבר פופולריות רבה, בין השאר בשל הדמיון בין קולו של סרנגה לקולו של הזמר היווני הנודע סטליוס קזנג'ידיס.

 

כשחזר לארץ, פצח סרנגה בקריירה עצמאית בתחום הזמר היווני, את אלבומו "ניחוח יווני" הוציא סרנגה בהוצאת "האחים ראובני" - שפעלו בשיתוף פעולה עם אביו איזידור בעבר.

 

את כניסתו של סרנגה ל"מיינסטרים" של המוזיקה הישראלית, ניתן לייחס בעיקר לאלבומו המצליח "חגיגה יוונית" שהוציא בשנת 2002, אלבום שנמכר ב-120 אלף עותקים, וזכה למעמד של אלבום פלטינה כפול. שירו המושמע ביותר של סרנגה הוא הסינגל "חלום מתוק", אותו ביצע ביחד עם מושיק עפיה בשנת 2003, על פי הלהיט היווני "פוסומוליפי".

 

מלבד עפיה, שיתף סרנגה פעולה במהלך הקריירה שלו גם עם אומנים מוכרים נוספים, ביניהם אתניקס, יהודה פוליקר ומאיה בוסקילה.

 

כמעט כל שיריו של שלומי סרנגה בוצעו בשפה היוונית. בין שיריו הבולטים בעברית נמנים: "הזמן הישן" - שיר הנושא של אלבומו "הזמן הישן", שיצא בשנת 2004, נכתב על ידי יוסי גיספן והולחן יהודה פוליקר; הדואט "נערה מהצפון" עם יזהר אשדות, שהוקלט במסגרת תוכנית הטלוויזיה "מפגשיר" בערוץ מוסיקה 24; וגרסת הכיסוי לשירה של חוה אלברשטיין "את תלכי בשדה", שהוקלטה עבור האלבום הראשון של שלומי סרנגה בעברית, אך ראתה אור בסופו של דבר בפרויקט עבודה עברית "עבודה עברית". בשנת 2009 הוציא את האלבום "מונו", שחצי משיריו היו בעברית. מהאלבום התפרסמו השירים "מונו" שכתב יוסי גיספן והלחינה הזמרת דיקלה ו"מקום אחר" שכתב ברק פלדמן והלחין יוני בלוך.מעט אחרי צאתו הגיע האלבום למעמד אלבום זהב.

 

בסוף שנת 2009 הוציא שלומי סרנגה את הסינגל "כל הנשים יפות".

 

שלומי סרנגה הוא בין האחראים לפריחה המחודשת של הזמר היווני בארץ ולכניסתו המחודשת של הזרם למיינסטרים הישראלי.